NFOŚiGW: uzyskanie dofinansowania jest niemożliwe bez uzyskania uprzedniej rekomendacji Ministra Środowiska i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

Aby wziąć udział w naborze wniosków w ramach programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej konieczne jest uzyskanie uprzedniej pozytywnej opinii Ministra Środowiska albo Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Przepisy nie określają kryteriów sporządzenia opinii.

  1. Zgodnie z § 2 ust. 1 “Zasad udzielania dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”, podstawę do przyjmowania i rozpatrywania wniosków o udzielenie dofinansowania stanowią Programy priorytetowe, opracowane m.in. na podstawie dokumentu „Kryteria wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków NFOŚiGW”.
  2. Kryteria wyboru dzielą się na kryteria dostępu, kryteria jakościowe i kryteria horyzontalne. Kryteria dostępu to podstawowe warunki, bez spełnienia których dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków NFOŚiGW jest niemożliwe. Oceniane są one wyłącznie jako „spełnione/nie spełnione”, a w sytuacji niespełnienia któregokolwiek z nich, powodują odrzucenie wniosku bez możliwości jego uzupełnienia.
  3. Wskazane w dokumencie przykładowe kryteria dostępu mają charakter formalny. W ich katalogu wymienione jest m.in. złożenie kompletnego wniosku na obowiązującym formularzu i w wymaganej formie, wywiązywanie się przez wnioskodawcę z zobowiązań publicznoprawnych i cywilnoprawnych, odpowiedni termin realizacji przedsięwzięcia, oraz zgodność przedsięwzięcia, wnioskodawcy i dofinansowania z odpowiednim programem.
  4. W programach priorytetowych „Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju, w zlewni rzeki Bug” i „Edukacja ekologiczna” wśród kryteriów dostępu wskazano natomiast odpowiednio: pozytywną opinię Ministra Środowiska w sprawie wnioskowanego przedsięwzięcia (nr 1) oraz uzyskanie opinii Ministra właściwego do spraw środowiska w zakresie zasadności realizacji przedsięwzięcia (nr 12; w odniesieniu do określonych rodzajów przedsięwzięć). W Programie „Wspieranie działalności monitoringu środowiska” jednym z kryteriów dostępu jest wskazanie do dofinansowania lub pozytywne zaopiniowanie wniosku przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (nr 12).
  5. Pomimo że nieuzyskanie rekomendacji Ministra lub GIOŚ skutkuje odrzuceniem wniosku o dofinansowanie, Zasady udzielania dofinansowania, Kryteria Wyboru Przedsięwzięć, Programy Priorytetowe ani Regulaminy naboru wniosków nie określają żadnych przesłanek wydania przez nich opinii pozytywnej bądź negatywnej. Nie wskazują ich również przepisy Prawa ochrony środowiska, na podstawie których działa NFOŚiGW.

Linki:

Ogłoszenia o programach priorytetowych NFOŚiGW

Dokumenty

Zasady udzielania dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kryteria wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków NFOŚiGW

Program Priorytetowy „Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju, w zlewni rzeki Bug”

Regulamin naboru wniosków w Programie „Inwestycje w gospodarce ściekowej poza granicami kraju, w zlewni rzeki Bug”

Program Priorytetowy „Edukacja ekologiczna”

Regulamin naboru wniosków w Programie „Edukacja ekologiczna”

Program Priorytetowy „Wspieranie działalności monitoringu środowiska”

Regulamin naboru wniosków w Programie „Wspieranie działalności monitoringu środowiska”

 

Inne zdarzenie,Konkursy ogłaszane przez ministerstwa lub instytucje im podległe