MRPiPS: rozwiązanie umowy FIO z Fundacją Autonomia w trybie natychmiastowym

MRPiPS (operator programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO)) rozwiązało w trybie natychmiastowym umowę z Fundacją Autonomia po przeprowadzeniu jednodniowego monitoringu, zapowiedzianego tego samego dnia. Rozwiązanie umowy nastąpiło zanim Fundacja otrzymała notatkę w formie karty z monitoringu opracowywanej przez pracowników MRPiPS.

1. 8 grudnia 2016 r. Fundacja Autonomia została poinformowana, że tego samego dnia zostanie przeprowadzony “monitoring” realizacji projektu finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w trybie nieprzewidzianym umową.

2. 14.12.2016 r.  Fundacja otrzymała pismo datowane na 9 grudnia 2016 r. (następnego dnia po kontroli) z decyzją MRPiPS o rozwiązaniu w trybie natychmiastowym umowy z Fundacją Autonomia. Pismo nie posiada sygnatury urzędowej. W dniu otrzymania pisma  Fundacja opublikowała oświadczenie.

3. 14 grudnia 2016 r. Fundacja podała do publicznej wiadomości informację o rozwiązaniu umowy przez ministerstwo.

4. 15 grudnia 2016 r. MRPiPS opublikowało informację o przeprowadzonym w Fundacji Autonomia monitoringu. Jest to pierwszy taki przypadek w historii FIO.

5. Z opublikowanego przez Fundację w dniu 21 grudnia 2016 r. oświadczenia wynika, że rozwiązanie umowy nastąpiło zanim Fundacja otrzymała notatkę w formie karty z monitoringu (19 grudnia 2016 r.). Do dnia opublikowania oświadczenia “nie otrzymała informacji od Zleceniodawcy (MRPiPS) o wnioskach ani zaleceniach dotyczących ewentualnie stwierdzonych nieprawidłowości, mających na celu ich usunięcie w terminie nie dłuższym niż 14 dni, o czym jest mowa w §10 ust. 4 umowy nr 95_II/2016. “

6. 11 stycznia 2017 r. Zespół ds interwencji Rady Działalności Pożytku Publicznego podjął próbę mediacji między MRPiPS a Fundacją Autonomia. Notatkę ze spotkania opublikujemy po sporządzeniu jej przez sekretariat RDPP.

7. Dyrektorka Zespołu ds. Równego Traktowania w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich – Anna Błaszczak-Banasiak skierowała oficjalne pismo do Andżeliki Wardęgi – Dyrektorki Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie trybu rozwiązania przez MRPiPS umowy o współpracy z Fundacją Autonomia.

8. 18 stycznia 2017 r. Fundacja Autonomia opublikowała oświadczenie, w którym stwierdziła między innymi: “Działania kontrolne […] nie zostały w naszym przypadku uznane za kontrolę w rozumieniu przepisów Umowy i ustawy o kontroli w administracji rządowej, co pozwoliło Ministerstwu ominąć dotychczas stosowane, przewidziane prawem, procedury”.

9. Warte odnotowania jest także, że krótko (pod koniec listopada 2016 r.) przed tzw. monitoringiem w fundacji, zostały złożone w sprawie realizacji projektu interpelacja i zapytanie poselskie do MRPiPS. Pojawiły się w nich zarzuty pod adresem Fundacji Autonomia: zawartość w projekcie “dużego ładunku ideologicznego”, fundacja ma “w […]statucie cele jednoznacznie nawiązujące do poglądów środowisk LGBT”, a także “walkę z nietolerancją ze względu na orientację seksualną”. Posłanka i poseł pytali ministerstwo jak chce ono “to pogodzić z jednoczesnymi działaniami resortu na rzecz silnej pozycji rodziny i małżeństwa w polskim porządku prawno-aksjologicznym”, a także jakie kompetencje miały osoby oceniające wniosek oraz o motywacje pracowników ministerstwa. Ministerstwo w odpowiedzi udzielonej w styczniu 2017 r. poinformowało, że ” to wybrani losowo, niezależni eksperci, a nie pracownicy ministerstwa dokonali oceny oferty złożonej przez Fundację Autonomia” oraz że umowa z fundacją już została rozwiązana.

10. 29 grudnia 2016 r. w interpelacji poselskiej nr 9008 Jerzy Meysztowicz pytał MRPiPS o narzędzia kontroli wykorzystane przez ministra, o planowane i podjęte w tej sprawie działania oraz “Czy Ministerstwo zamierza nadal zmieniać przyjęte standardy współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami”.
W odpowiedzi udzielonej w imieniu ministra przez sekretarza stanu w MRPiPS, Krzysztof Michałkiewicz poinformował, że “w toku czynności wyjaśniających stwierdzono naruszenia”, w związku z czym MRPiPS “zgodnie z § 15 ust. 2 umowy określił kwotę dotacji podlegającą zwrotowi. Ponadto, w związku z wykorzystaniem tej dotacji niezgodnie z przeznaczeniem wezwał do zwrotu odsetek w wysokości jak dla zaległości podatkowych, naliczanych począwszy od dnia przekazania dotacji (art. 169 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz § 12 ust. 7 umowy). Dodatkowo, Fundacja zobowiązana jest, zgodnie z § 12 ust. 8 umowy, do zwrotu odsetek bankowych od dotacji za okres od dnia przekazania dotacji do dnia zwrotu (oraz ewentualnych innych przychodów od tych środków, jeżeli miały miejsce). Zleceniobiorca zobowiązany jest w przypadku zwrotu dotacji wskazać kwotę odsetek i ewentualnych innych przychodów (§ 12 ust. 8 umowy). Organizacja winna jest zatem określić kwotę osiągniętych z tego tytułu przychodów.”. “Nie wyklucza ewentualnego dochodzenia przez Ministra kwoty dotacji podlegającej zwrotowi z mocy prawa z uwagi na jej wydatkowanie niezgodnie z przeznaczeniem lub pobranie w nadmiernej wysokości, co do których nie istnieje obecnie możliwość oszacowania.” Poinformował również, że “Ministerstwo dokona analizy złożonego przez Fundację sprawozdania z realizacji zadania”. Zapewnił, że “zasady współpracy Ministerstwa z organizacjami pozarządowymi pozostają na wysokim poziomie”.

11. 30 stycznia 2017 r. posłanka Ewa Lieder w interpelacji poselskiej skierowanej do MRPiPS zapytała między innymi o podstawę prawną przeprowadzenia wizyty monitorującej, o przyczynę braku możliwości odniesienia się do zarzutów Ministerstwa przez Fundaję Autonomia oraz o regulamin prowadzenia wizyty monitorującej.

Sekretarz stanu w MRPiPS, Krzysztof Michałkiewicz, w odpowiedzi na interpelację poinformował, że
*[podjęte czynności] nie była to kontrola w rozumieniu ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej”, a “rozwiązanie przez organ ze skutkiem natychmiastowym umowy o zlecenie realizacji zadania publicznego nie musi być poprzedzone przeprowadzeniem kontroli”.
* Minister twierdzi, że ” Informacje o niezgodnej z umową realizacji tego zadania organ może czerpać z różnych źródeł”, a “W toku monitoringu przeprowadzonego w dniu 8 grudnia 2016 r. w Fundacji Autonomia pracownicy Ministerstwa potwierdzili rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a ofertą, co do których organ powziął uprzednio informację z innych źródeł”.
*Poinformował także, że ” Fundacja w dniu 26 stycznia 2017 r. zwróciła niewykorzystaną kwotę dotacji w wysokości 12 900,02 zł.”
* Według Ministra “postęp merytoryczny realizacji projektów z Programu FIO podczas wizyt monitorujących jest weryfikowany w oparciu o wystandaryzowaną kartę monitoringu m.in. w zakresie: skali realizowanych zadań, zgodności działań z harmonogramem w zakresie terminowości oraz poziomu osiągniętych rezultatów na dzień monitoringu i zasobów kadrowych. “
Nie podał podstawy prawnej przeprowadzenia przez ministerstwo “monitoringu”.

Regulamin konkursu FIO 2016 w części poświęconej kontroli nie przewiduje zastosowania “monitoringu”, ani nie określa zasad przeprowadzania kontroli.

12. Fundacja Autonomia opublikowała na swojej stronie kalendarium sprawy.


Inne zdarzenie,Konkursy ogłaszane przez ministerstwa lub instytucje im podległe