Stosownie do art. 5a – 5c ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057) każdy Minister, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi, obowiązany jest przyjąć w drodze zarządzenia, program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Taki program współpracy może obowiązywać przez okres od 1 do 5 lat. Jednak ustawa zobowiązuje organ administracji rządowej, aby nie później niż do dnia 30 kwietnia każdego roku ogłaszał w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie z realizacji programu współpracy za rok poprzedni. Oznacza to tyle, że każdy Minister powinien w kierowanym przez siebie resorcie posiadać obowiązujący program współpracy z organizacjami pozarządowymi i może on obowiązywać przez 1 do 5 lat. Nie zmienia to faktu, że nawet przy wieloletnim programie współpracy, co roku powinien składać sprawozdanie z realizacji programu współpracy.
W praktyce tak się jednak nie dzieje. Większość ministerstw wywiązuje się z obowiązku przedstawienia programów współpracy. Jednak szereg ministerstw w ogóle nie realizuje tego obowiązku. Na czoło wychodzi Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które ani w latach poprzednich, ani obecnie nie posiada programu współpracy. Do przypadków niedopuszczalnych należy zaliczyć także praktykę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które także nie posiada programu współpracy i odmawia udzielenia informacji publicznej w zakresie tego, czy trwają w ogóle prace nad takim programem twierdząc, że >>informacje o pracach “nie stanowią informacji publicznej”< Można wyodrębnić jeszcze jedna grupę ministerstw. Mianowicie ministerstw bardzo długo przygotowujących programy współpracy, na tyle długo, że nie są w stanie składać rocznych sprawozdań z realizacji programów współpracy. Innymi słowy ministerstwa te nie przygotowują programów współpracy i dlatego nie spełniają obowiązku raportowania o realizacji programów. Do tych ministerstw można zaliczyć Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Pytaniem otwartym pozostaje, dlaczego organy administracji publicznej mimo obowiązku nie realizują zadań publicznych? Czy są to problemy finansowe i w związku z tym brak chęci na wydatkowanie środków publicznych na organizacje pozarządowe? Czy też duże trudności w przygotowaniu programu?