KONKURSOWY BRAK ODWOŁANIA

BRAK MOŻLIWOŚCI ODWOŁANIA OD NEGATYWNYCH ROZSTRZYGNIĘĆ KONKURSOWYCH
Jak wynika z art. 78 Konstytucji RP „Każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń
i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Wyjątki od tej zasady oraz tryb zaskarżania określa ustawa.”. W doktrynie prawa i orzecznictwie Trybunały Konstytucyjnego przyjmuje się,
że „Treścią art. 78 jest – w najogólniejszym wymiarze – jest ustanowienie prawa stron każdego postępowania do uruchamiania procedury weryfikującej prawidłowość wszystkich rozstrzygnięć indywidualnych wydawanych przez organy (…) (1).
Słusznie wskazano w przytoczonym fragmencie komentarza do Konstytucji, że prawo do odwołania – przynajmniej raz – dotyczy wszystkich rozstrzygnięć. A więc nie tylko decyzji administracyjnych, o których mowa w art. 107. K.p.a, ale wszystkich decyzji czy wyroków wydawanych przez organy państwa (organy administracji publicznej, sądy, prokuratorów).
Uzmysławia to lektura przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 z późn.zm.), zwanej dalej „PZP”. Zgodnie z art. 14 PZP do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Natomiast z dalszej lektury ustawy wynika, że w przypadku wyboru najkorzystniejszej oferty przez zamawiającego, należy zawrzeć z najlepszym oferentem umowę cywilnoprawną. (2) Dalej jednak w PZP w rozdziale 5 daje uczestnikom postępowania prawo do odwołania m.in. od wyboru najkorzystniejszej oferty dokonanej przez zamawiającego (3). Z kolei w rozdziale 4 PZP powołuje specjalny organ właściwy tylko do rozpoznawania odwołań wnoszonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia (4). Widać tutaj wyraźnie, że prawo do odwołania od rozstrzygnięcia organu państwa zostało w pełni zachowane.
Prawa do odwołania, o którym mowa w art. 78 Konstytucji nie przewiduje jednak żadna z ustaw za pomocą, których organy państwa, zlecają organizacjom pozarządowym realizację zadań publicznych. (5) Dzieje się tak, mimo że środki przyznane na realizację zadań publicznych w drodze postępowań konkursowych w trwałych liniach orzeczniczych sądów (6) mają charakter cywilny, podobnie jak środki przyznawane przez PZP wykonawcom zleconych zadań.
Stan taki prowadzi do oczywistej dyskryminacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi, które w myśl przepisów PZP mają prawo odwołać się od rozstrzygnięć w postępowaniach
w sprawach zamówień publicznych, a organizacjami sektora pozarządowego, które zostały pozbawione konstytucyjnego prawa do odwołania.

  1. L. Garlicki, K. Wojtyczek, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Komentarz. Tom II, Wydawnictwo Sejmowe 2016, s. 876.
  2. Przykładowo art. 60f PZP.
  3. Zob. art. 180 ust. 2 pkt. 6 PZP.
  4. Zob. art. 172 ust. 1 PZP.
  5. Brak takiego trybu w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ustawie o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ustawie o pomocy społecznej, ustawie o finansowaniu zadań oświatowych, ustawie o zdrowiu publicznym, ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych, ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
  6. Zob. Postanowienie NSA z 30 listopada 2011 r., Sygn. akt II GSK 2022/11, Postanowienie NSA z 3 grudnia 2015 r., Sygn. akt II GSK 3159/15, Uchwała NSA z 24 maja 2015 r., Sygn. akt II GPS 1/12.
Bez kategorii