Komisja Europejska 3 marca 2010 roku przyjęła strategię, której celem było pobudzenie gospodarki państw UE (1). Projekt ten został pomyślany jako długookresowy program rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej. Było to możliwe dzięki doświadczeniu wcześniejszego programu realizowanego do 2000 roku tzw. „Strategię Lizbońską.” (2).
Wśród celów strategii EUROPA 2020 stawianych krajom członkowskim UE można znaleźć następujące zadania:
„– zwiększyć potencjał partnerów społecznych i w pełni wykorzystywać możliwości dialogu społecznego do rozwiązywania problemów na wszystkich poziomach (UE, krajowym, regionalnym, sektorowym, poszczególnych przedsiębiorstw), (…)”. (3)
„– wspierać i kontrolować skuteczne wprowadzanie w życie wyników dialogu społecznego; (4)”
Wskazać w tym miejscu trzeba, że Konstytucja RP bardzo silnie zobowiązuje organy państwa do prowadzenia dialogu społecznego i to już od preambuły, a także konkretnie tworzy instytucje i ramy dla tego dialogu m.in. w art. 12, 20, 25, 58, 59, 172. Na tym tle można postawić wniosek, że zarówno UE jak i prawo krajowe zobowiązują władze publiczne do prowadzenia w sprawach państwa dialogu z podmiotami społecznymi.
Głównym narzędziem realizacji przez kraje członkowskie strategii EUROPA 2020 są reformy, których celem jest rozwój społeczno- gospodarczy całej Unii Europejskiej, ale także poszczególnych krajów członkowskich (5). Na gruncie polskiej praktyki administracyjnej cyklicznie od kwietnia 2011 r., co roku przygotowywane są Krajowe Programy Reform, które opisują realizację strategii EUROPA 2020 w Polsce (6). Co roku aktualizacje i zmiany Krajowego Programu reform podlegały konsultacjom z partnerami społecznymi.
28 kwietnia 2020 r. Rada Ministrów przyjęła aktualizację Krajowego Programu Reform
z pominięciem dialogu społecznego, nie konsultując dokumentu. Innymi słowy rząd RP przyjmuje cel i realizuję reformę, zmierzającą do zwiększenia znaczenia dialogu społecznego, czyniąc to poprzez wyeliminowanie tegoż dialogu. Pokazuje to niestety, jak puste są postulaty Krajowego Programu Reform orazjak bardzo władze publiczne odstąpiły od Konstytucyjnych standardów demokratycznego państwa, samowolnie podejmując decyzje, których realizacja nie będzie zapewne możliwa bez partnerów społecznych.
(1) Zob. Komunikat Komisji. EUROPA 2020 Strategia na rzecz inteligentnego
i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Bruksela, 3.3.2010 KOM (2010) 2020 wersja ostateczna.
(2) Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 20 lutego 2008 r. w sprawie wkładu w debatę dotyczącą strategii lizbońskiej na wiosennym szczycie Rady Europejskiej w 2008 r. (Dz.U.E. C 184 E/30)
(3) Komunikat Komisji/ Europa 2020…., s. 21.
(4) Ibidem, s. 22.
(5) Ibidem, n w szczególności s. 6, 9-15,16, 28.
(6) https://www.gov.pl/web/rozwoj/krajowy-program-reform dostęp z dnia 20.05. 2020 r.